درخواست عضویت

حمایت وزیر ارتباطات از محدود کردن مبادلات مالی در بستر کدهای دستوری توسط بانک مرکزی

حمایت وزیر ارتباطات از محدود کردن مبادلات مالی در بستر کدهای دستوری توسط بانک مرکزی //

                                                                                            

حمایت وزیر ارتباطات از محدود کردن مبادلات مالی در بستر کدهای دستوری توسط بانک مرکزی 

محمدجواد آذری جهرمی روز شنبه 14 بهمن 96 در حاشیه مراسم روز ملی فناوری فضایی در جمع خبرنگاران گفت: اقدام بانک مرکزی برای متوقف کردن این کدها، در جهت افزایش امنیت است اما باید مراقب آسیب هایی که ممکن است متوجه مردم شود، باشیم.
وی با اشاره به تلاش برای تعویق این اقدام تا زمان رسیدگی به همه جوانب آن، گفت: امروز در رگولاتوری جلسه ای با حضور مقام های بانک مرکزی برگزار شد تا اقدام های لازم اندیشیده شود، در عین حال که این متوقف سازی به نفع همه کاربران خواهد بود.
آذری جهرمی خواستار توجه بیشتر به حاشیه های اجرای این برنامه شد و ابراز امیدواری کرد، این اقدام بانک مرکزی فقط مشمول کدهای دستوری (USSD) نشود بلکه شامل دستگاههای خود پرداز هم شده تا امنیت آنها افزایش داده شود.
وزیر ارتباطات به 42 میلیارد ریال کلاهبرداری سالانه از طریق دستگاه های خودپرداز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی باید برای امنیت آنها نیز تلاش کند.
عضو هیات دولت با تاکید بر اینکه نگاه بانک مرکزی برای توسعه امنیت در نظام پرداخت بسیار اقدام بجا و مناسب است، افزود: این موضوع جزو درخواست های خود ما هم بوده و شایسته قدردانی است.
آذری جهرمی ادامه داد: در هر صورت بخش زیادی از تراکنش های خرید شارژ در نزد کاربران شبکه های موبایل که بخشی از اقتصاد را تشکیل می دهد، از طریق این کد های دستوری است؛ البته حذف یکباره آن از دید ما یک تصمیمی است که اجرای یکباره اش ایجاد اختلال در نظام اپراتورها می کند. 
وی گفت: ضمن حمایت از اقدام بانک مرکزی درخواست داریم همه جوانب بررسی شود و بعد اجرا شود. 
وزیرارتباطات درباره ماهواره های آماده پرتاب هم گفت: ماهواره دوستی که یک ماهواره سنجشی بوده و توسط دانشجویان و استادان دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده است و اکنون آماده پرتاب است 
وی افزود: این ماهواره در زمینه کاربردهای سنجشی به خصوص در عرصه کشاوری و محیط زیست می تواند موثر باشد اما مهمتر از آن، این است که این ماهواره در بسیاری از حوزه هایی که در تحریم قرار داشته ایم، به وسیله دانشمندان ایرانی پیاده سازی شد.
آذری جهرمی خاطر نشان کرد که موفقیت این ماهواره در مدار، نشان خواهد داد که جوانان و دانشمندان ما به این موفقیت دست یافته اند که از فضای تحریم فرصت برای خود ایجاد کنند. 
آذری جهرمی در باره بالن های ارتباطی هم گفت:بالن های ارتباطی، بالن های ثابتی هستند که می توانند تا ارتفاع 500 متر قرار بگیرند و ارتباط زمینی نیز دارند؛ این روش در زمان بروز بحران می تواند ظرفیت های چتر وای فای (WI-FI) را برای مردم گسترش دهد.
به گفته وی اکنون مقرر شده تا هر بالن بتواند 10 هزار مشترک را 10گیگابیت بر ثانیه پهنای باند پوشش دهد و این پروژه از طریق ستاد مدیریت بحران وزارت به پژوهشگاه پیشنهاد شده و مقرر شده است 31 مدل درست شود و هر استان یک بالن داشته باشد. 
وزیرارتباطات درباره بحث اعزام انسان به فضا گفت: بحث فضانورد ایرانی مطرح نیست بلکه در سند چشم انداز فضایی، بحث اعزام موجود زنده به فضا جزو اهداف آمده که تلاش هایی در این عرصه انجام است و اکنون هم در مراحل آزمایشگاهی در حال پیشرفت است. 
وی ادامه داد: اما مهمتر از آن ماموریت هایی در لایه کاربرد داریم که بسیار با اهمیت تر از اعزام موجود زنده به فضا است؛ ما باید گام به گام تحقیقاتی را که داریم پیش ببریم و تثبیت کنیم.
آذری جهرمی تاکید کرد: اکنون در عرصه صنعت فضایی قابلیت های بسیاری داریم که استفاده کاربردی از آن نمی کنیم و استفاده مورد نیاز در مدیریت و در جاری کردن آن در امورات اجرایی کشور چه بخش خصوصی و چه دولتی پیاده سازی نکرده ایم.
وزیر ارتباطات افزود: البته در بخش تحقیقات مسئله اعزام انسان به فضا هم در سند چشم انداز آمده همچنان پیگیری خواهیم کرد. 
آذری جهرمی در باره معرفی مدل جدید گوشی برای تداوم اجرای طرح رجیستری نیز گفت: این موضوع در جلسه با مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهایی می شود؛ آنها خواستار یک مهلت یک هفته ای شده اند و امروز مدل جدید معرفی می شود اما یک هفته بعد اجرایی می شود. 
وزیر ارتباطات به مذاکره با مدیریت تلگرام درباره اعمال محدودیت برای ترویج خشونت و ضربه زدن به اموال عمومی اشاره کرد و گفت: گفت و گوها بر این بود که اجازه ندهند از بستر تلگرام برای چنین کارهایی استفاده شود؛ البته چنین نگرانی هایی تنها مربوط به ایران نیست. 
وی افزود: اگر این پلت فرم بخواهد یک پلت فروم دائمی باشد که مورد استفاده عموم مردم باشد و به نوعی زیرساخت های ما به آن متصل باشد، باید مقررات ما را بپذیرد و احترام بگذارد . 
وی با تاکید بر اینکه چند اشکال در اجرای مصوبه جدید اینترنت به ما گزارش شده است، گفت: نخستین موضوع این است که اپراتورهای اینترنتی، در واگذاری سرویس رویه اشتباهی را دنبال کرده اند و قبل از ارزیابی امکانات فنی، به هر میزانی که مشترک درخواست داشته، سرعت اینترنت وی را تایید کرده اند. 
آذری جهرمی افزود: اپراتورها به این موضوع توجهی نداشته اند که آیا این سرویس با این میزان سرعت، روی خطوط تلفن ثابت مشترک، قابل واگذاری است و یا خیر. 
وی ادامه داد: اپراتور بدون توجه به اینکه خط مشترک از نظر فنی با سرعتی که تقاضا داده است همخوانی دارد و یا خیر، سرویس واگذار کرده است؛ این رویه اشتباه در اپراتورها دیده می شود که تلاش می‌کنند اینترنت را با سرعت بالاتر به متقاضی بفروشند و از اینکه خط تلفن، ظرفیت این واگذاری را دارد اطلاعی ندارند. اما پس از آنکه سرویس به مشترک فروخته شد در عرصه میدانی، ارزیابی نشان می دهد که این میزان سرعت قابل واگذاری نبوده و این خط تلفن، کشش واگذاری این سرعت را نداشته است. 
وزیر ارتباطات اضافه کرد: در صورت مواجهه با این موضوع دو مورد پیش می آید؛ یا مشترک اعتراض می کند و برای دریافت هزینه و کاهش میزان سرعت مطابق با امکانات فنی خطوط خود اقدام می کند و یا اینکه ناراضی است و اطلاعی از این موضوع ندارد که حقش است که برود با تغییر سرویس خود، هزینه کمتری پرداخت کند. 
وی با تاکید بر اینکه این موضوع اجحاف در حق مشترک است و ما از رگولاتوری خواستیم که این موضوع را رسیدگی کند، خاطرنشان کرد: این روال باید اصلاح شود و اطلاع رسانی به مشترک صورت گیرد. مشترک در صورتی که سرویس 4 مگابیتی خرید اما خط تلفن وی بیش از 2 مگابیت پاسخگو نبود، باید بداند که می تواند به اپراتور مراجعه کرده و درخواست بازگرداندن پول خود را کند. 
آذری جهرمی با بیان اینکه رگولاتوری نیز باید نظارت خود را در این زمینه دقیق تر و موثرتر صورت دهد، افزود: این را از رگولاتوری خواسته ایم که هم در استانها و هم در ستاد معاونت نظارت سازمان تنظیم مقررات، نظارت دقیق‌تر بر واگذاری خطوط اینترنت داشته باشد و تذکرات لازم را به اپراتورها و اطلاع رسانی لازم را به مشترکان انجام دهد. 
وزیر ارتباطات نکته دوم مورد نارضایتی کاربران را مربوط به تعریف مصرف منصفانه اینترنت عنوان کرد و گفت: مطابق با این مصوبه با توجه به اینکه هزینه تمام شده ترافیک داخلی کمتر از بین الملل است، باید در محاسبات قیمت ترافیک داخلی نصف ترافیک اینترنت بین الملل محاسبه شود. 
وی ادامه داد: در زمان ابلاغ این مصوبه، اپراتورهای اینترنت به دلیل آنکه سقف مصرف منصفانه را در فرایندهای تجاری به نوعی جذاب تر نشان دهند، سقف مصرف منصفانه را عدد ترافیک داخلی قرار دادند. برای مثال در حجم مصرفی 800 گیگابایت استفاده از ترافیک داخلی، میزان ترافیک خارجی معادل 400 گیگابایت محاسبه می شد.
وزیر ارتباطات افزود: این رویه سبب شد تا این برداشت اشتباه در ذهن مشترکان جا بیافتد که اینترنت بین الملل دو برابر ترافیک داخلی محاسبه می شود و به نوعی در پس ذهن کاربران اینطور القا شد که اینترنت گران تر شده است. 
آذری جهرمی با دفاع از مصوبه تعرفه اینترنت در جهت کاهش قیمت گفت: با اعمال این تعرفه، 30 درصد در قیمت داخلی کاهش مشاهده می شود. به شکلی که کاربرانی که هنوز سرویس حجمی استفاده می کنند هر گیگابایت اینترنت را 3600 تومان می خرند و این درحالی است که در مصوبه جدید هر گیگابایت اینترنت، 2 هزار تومان محاسبه می شود. این به معنای کاهش هزینه فروش هر گیگابایت ترافیک تا حدود 33 درصد است. اما متاسفانه این مفهوم به غلط در ذهن مردم جا افتاده که اینترنت گران شده است. 
وی تاکید کرد: معتقدیم که این تعریف مدل مصرف منصفانه باید به اصل مصوبه بازگردد. در این زمینه رگولاتوری نیز به اپراتورها تذکر داده که سقف مصرف منصفانه را به ترافیک بین الملل بازگردانند و ترافیک داخلی را نیم بها محاسبه کنند. 
وزیر ارتباطات نارضایتی بعدی کاربران اینترنت را در محاسبه ترافیک نیم بها برای 500 سایت پربازدید عنوان کرد و گفت: در این مصوبه تمامی سایتهای پربازدید مشمول تعرفه نیم بها شده اند و این درحالیست که قبل از اعمال این مصوبه، 500 سایت پربازدید از سوی اپراتورها مشمول ترافیک نیم بها شده بود. 
وی با اشاره به برخی انتقادات از فهرست سایت هایی که از سوی اپراتورها، به عنوان 500 سایت پربازدید اعلام شده است، تاکید کرد: این مکانیزم از دید ما منسوخ است و شرکت ها موظفند همه سایتهایی که ترافیکشان در داخل کشور میزبانی می شود را مشمول ترافیک نیم بها قرار دهند. 
آذری جهرمی با تاکید براینکه اپراتورهای اینترنت موظف به اعلام لیست تمامی سایتهای داخلی هستند، خاطرنشان کرد: تمام سایتهایی که از مرکز ملی تبادل ترافیک استفاده می کنند مشمول ترافیک نیم بها می شوند و شرکتها باید روی پرتال خود، اسامی سایتها را اعلام کنند.
به گفته وی، در همین حال رگولاتوری با راه اندازی پرتالی موضوع حمایت از دارندگان محتوا را عملیاتی کرده است و دارندگان محتوا می توانند به این پرتال مراجعه کرده و آدرس سایت خود را ثبت کنند تا اسامی آنها در جهت حمایت از محتوا، به اپراتورهای اینترنت اعلام شود. 
وزیر ارتباطات موضوع بعدی نارضایتی کاربران به تعرفه های جدید اینترنت را مربوط به برخی کسب و کارهایی عنوان کرد که نیاز به سرعت بالا و سقف مصرف پایین دارند و گفت: این موضوع از ابتدای صدور مجوز نیز مدنظر ما بود و برای آنکه اعمال همزمان آن در مصوبه اصلی، اختلال ایجاد نکند برای آن 3 ماه زمان درنظر گرفتیم.
به گفته آذری جهرمی، اکنون پیشنهاد تعریف تعرفه جدید برای این مدل مصرف، آماده است و تلاش می کنیم تا فروردین ماه آن را اعلام کنیم. اما راهکار این است که کاربران فعلا از ظرفیت موبایل استفاده کنند تا این تعرفه تدوین شود. 
وی گفت: با تمام این مجموعه اعتراضات به بحث تعرفه جدید، اما نظرسنجی انجام شده از رضایت بیش از 70 درصدی کاربران از این مصوبه حکایت دارد که با اصلاح این رویه، میزان رضایت مندی افزایش می یابد. به طور کل می توان گفت که به اهدافمان در رشد محتوای داخلی رسیده ایم. 
کدهای دستوری (USSD) یک روش ارسال پیام به شمار می رود که پیغام های آن همواره بین یک «* و #» قرار دارند و بدین ترتیب از شماره‌های تلفن تمیز داده می‌شوند.
یکی از مزیت های مهم این کدهای دستوری کاربری آن بدون استفاده کردن از اینترنت است؛ این ویژگی موجب شده تا محبوبیت زیادی بین مردم ایران پیدا کند. این کدها برای استفاده های مختلفی چون نقل و انتقالات مالی، پیگیری حساب، خرید شارژ و پرداخت قبوض استفاده می شوند.
بنابر گزارش ایرنا بانک مرکزی چندی پیش در بخشنامه ای اعلام کرد که حذف مبادلات مالی از کدهای دستوری قرار است از 15 بهمن ماه اجرایی شود.
ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی روز جمعه اعلام کرد: این کار برای حرکت به سمت مسیرهای امن تر تراکنش ها و ایمن سازی نقل ئو انتقال های مالی مردم است.

منبع : ICTpress

 

آشنا

در آیینه شبکه های اجتماعی

 

 

محصولات

بالا