درخواست عضویت

ابطال عجولانه مجوز CDNهای داخلی تلگرام

10اردیبهشت 97

علیرضا بزرگمهری- کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و ارتباطات  و نایب رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های نرم افزاری استان تهران (آشنا)در مصاحبه با روزنامه فناوران گفت :

در یک کشور مثالی، نهادی که از بودجه عمومی مردم تامین می شود، بدون آنکه آورده امنیتی، اقتصادی یا اجتماعی موثری فراهم آورد، مصوبه ای صادر می کند که منجر به اشکالات زیر می شود:

 

 

 

1-  حدود 70 درصد از کاربران اینترنت آن کشور را که کاربر یک پیام رسان هستند آزرده کند، این چهل میلیون کاربر، تقریبا نیمی از آحاد آن کشور هستند.
2-  منجر به کندی استفاده از پیام رسان مورد نظر و طبیعتا در کسب و کارهایی که بر این بستر ایجاد و توسعه یافته اند که به قول مسوول ارشد فناوری اطلاعات آن کشور، بالغ بر صد ها هزار شغل برای مردم است، اختلال ایجاد کند.
3-  پهنای باند مصرفی این پیام رسان که به گفته مسوولان حجم وسیعی از ترافیک آن کشور را دربر دارد، بخشی از هزینه آن به علت استفاده از  CDN های داخلی لازم نبوده که به صورت ارز خارج شود. با مصوبه فوق حالا هزینه این مقدار وسیع از ترافیک به سمت پهنای باند بین الملل باید به صورت ارز از آن کشور خارج شود.
4- تضعیف بخش خصوصی اقتصادی در مشارکت در عرصه CDN های بین المللی.
از سوی دیگر، اگر مشاهده شود که همه این کارها در اپ دیگری از این پیام رسان غیر موثر باشد و پیش بینی شود که چند روز دیگر با اولین آپدیت در همین نسخه پیام رسان اثر آن کاهش یابد و همچنین کشور دیگری هم که تمام توان خود را به کار گرفت و 18 میلیون IP مربوط به پیام رسان فوق را فیلتر کرد، طرفی جز اختلال و کندی شدید اینترنت نبست.
حال با توجه به تمام موارد فوق، آیا راه حل مناسبی برای آن کشور انتخاب شده است؟ آیا روش های اینچنینی در برهه های قبلی منجر به نتیجه شده است؟ آیا این روش ها در کاربران برای مهاجرت به پیام رسان های داخلی ایجاد اعتماد و حس مثبت می کند؟ آیا به حمایت از عدم خروج ارز منتهی می شود؟
یادمان باشد که گاهی بد نیست از جایی به غیر از چشم انداز همیشگی به کلیت یک واقعیت نگاه منصفانه ای داشته باشیم.
منبع :روزنامه فناوران

آشنا

در آیینه شبکه های اجتماعی

 

 

محصولات

بالا