درخواست عضویت

قانون GDRP دامن فیس‌بوک و گوگل را گرفت.
دوشنبه 7 خرداد 97
قانون GDRP دامن فیس‌بوک و گوگل را گرفت.
با آغاز اجرای قانون حفاظت از داده‌ها (GDRP) در اتحادیه اروپا، بسیاری از کاربران و فعالان مدنی از گوگل و فیس‌بوک بابت جمع‌آوری بدون اجازه اطلاعات شکایت کردند.
آشنا به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آغاز اجرای قانون حفاظت از داده در اتحادیه اروپا (GDRP) سیلی از شکایات را روانه شرکت‌های فیس‌بوک و گوگل کرد.

بر اساس این قانون، همه شرکت‌های اینترنتی و فناوری باید برای جمع‌آوری هرگونه اطلاعات شخصی کاربران خود از آنها به‌طور واضح و شفاف اجازه بگیرند. همین مسئله باعث شده‌است که شرکت‌های آمریکایی درصدد تغییر خط‌ مشی‌ها و سیاست‌های حریم شخصی خود برآیند تا با جریمه و تعقیب قضایی مواجه نشوند.

تا کنون فیس‌بوک و گوگل با شکایات حقوقی بی‌سابقه‌ای از سوی برخی کاربران خود مواجه شده‌اند که خواستار دریافت غرامت‌های کلان از این دو شرکت به علت نقض حریم شخصی و جمع‌آوری بدون اجازه داده‌های خود هستند.

بر اساس یکی از شکایات یادشده، فیس‌بوک و گوگل به ترتیب باید ۳.۹ و ۳.۷ میلیارد یورو غرامت پرداخت کنند. شاکی اصلی این دو پرونده یک فعال اتریشی حقوق مدنی و حامی حفظ حریم شخصی به نام مکس شریمز است که مدت‌هاست از سیاست‌های گوگل و فیس‌بوک در زمینه جمع‌آوری اطلاعات خصوصی کاربران انتقاد می‌کند. وی علاوه‌بر گوگل و فیس‌بوک، زیرمجموعه‌های آنها مانند اینستاگرام و واتس‌اپ را هم مورد پیگرد قضایی قرار داده و حتی شکایتی را به‌طور خاص علیه سیستم عامل اندروید تنظیم کرده‌است.

این دو شرکت در واکنش، اتهامات وارد شده به خود را رد کرده‌اند و می‌گویند اقدامات لازم برای اجرای مفاد قانون تازه را انجام داده‌اند و مانند گذشته به حفظ حریم شخصی و امنیت کاربران به‌طور جدی اهمیت می‌دهند.

البته خود کشورهای اروپایی هم برای اجرای قانون یادشده به‌طور کامل آماده نیستند و کمتر از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی قوانین داخلی لازم برای پشتیبانی از قانون حفاظت از داده را به تصویب رسانده‌اند.
 

 

آشنا

در آیینه شبکه های اجتماعی

 

 

محصولات

بالا