درخواست عضویت

جاسوسی Norxa از کاربران ویندوز
شنبه 19 خرداد 97
کشف ناامنی توسط مرکز مدیریت راهبردی افتا
جاسوسی Norxa از کاربران ویندوز
مرکز مدیریت راهبردی افتا از شناسایی بدافزار پیشرفته جاسوسی Norxaخبر داد که ویندوز را هدف گرفته‌است.
بدافزار پیچیده و ناشناخته‌ای که سیستم‌عامل‌های ویندوز را هدف قرار می‌دهد در تازه‌ترین بررسی‌های کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا، شناسایی شد.

این بدافزار کاملا منحصر‌به‌فرد که توسط این مرکز کشف و Norxa نام گرفت با هدف جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات طراحی شده‌است.  این بدافزار دارای قابلیت دریافت دستور از سرور C&C و اجرای عملیات‌های خرابکارانه در سیستم قربانی نیز هست.

کارشناسان مرکز افتا، پس از مشاهده ناهنجاری‌های ترافیکی در یکی از سازمان‌ها، موفق به شناسایی این بدافزار جاسوسی پیشرفته شدند. ساختار و قابلیت‌های این بدافزار بسیار خاص و هدفمند طوری طراحی شده‌است که کمترین حساسیت را در سیستم‌عامل ایجاد می‌کند.

با توجه به تاریخ ایجاد فایل‌های مشکوک در سیستم‌های مورد بررسی که سال ۲۰۱۴ است، حداقل زمان فعالیت این بدافزار حدود چهار سال تخمین زده‌می‌شود.

متخصصان مرکز مدیریت راهبردی افتا، این بدافزار را در تعداد کمی از سازمان‌ها شناسایی کرده‌اند. تحقیقات تکمیلی برای کشف تمامی اهداف این بدافزار همچنان در دستور کار مرکز افتاست و گزارش‌های تکمیلی متعاقبا منتشر می‌شود.

با توجه به مخاطرات تاثیرگذار و مخرب این بدافزار، اطلاعات مربوط به آن به‌صورت عمومی به اشتراک گذاشته شده‌است تا دستگاه‌ها و قربانیان بتوانند محافظت‌ها و اقدامات لازم را در خصوص شناسایی و حذف آن به عمل آورند.

کارشناسان مرکز افتا توصیه می‌کنند تا در صورت تشخیص ماژول‌های بدافزار، سیستم آلوده با سیستم امن‌سازی شده دیگری جایگزین شود.

برای شناسایی و مقابله با این بدافزار در سیستم‌های آلوده می‌توانید، ابزار موجود در فایل پیوستی موجود در این لینک را از حالت فشرده خارج کرده و سپس فایل Norxa_Detector_Loki.exe با سطح دسترسی مدیر (Run as administrator) اجرا و بعد فایل لاگ تولید‌شده را در همان مسیر بررسی کنید.

اطلاعات فنی و تخصصی درباره مشخصات این بدافزار در این قسمت قابل دسترسی است.
منبع : مرکز مدیریت راهبردی افتا ریاست جمهوری
 

 

آشنا

در آیینه شبکه های اجتماعی

 

 

محصولات

بالا