محمد ظاهری رئیس کارگروه ERP
Home آخرین اخبار انجمن آشنا محمد ظاهری رئیس کارگروه ERP از دغدغه ها ی شرکت ها و برنامه ها میگوید

محمد ظاهری رئیس کارگروه ERP از دغدغه ها ی شرکت ها و برنامه ها میگوید

به گزارش روابط عمومی آشنا این کارگروه با هدف رفع نیازهای داخلی و حاکمیتی شرکت های ERP تشکیل شده است .

محمد ظاهری رئیس کارگروه ERP

سوال اول :هدف از تشکیل کارگروه چیست و برای رفع چه نیازی این کارگروه تشکیل می گردد؟

کارگروه ERP جهت پیگیری دغدغه های مشترک شرکت های فعال در ERP تشکیل شده است. در واقع مسائلی وجود دارد که به مجموعه شرکت های ERP مربوط می شود و به تنهایی نمی توانند نتیجه بگیرند  یا به دشواری نتیجه  می گیرند. ما فکر کردیم در غالب یک کارگروه می توانیم به این دغدغه های مشترک بپردازیم و پیگیری کنیم.

شرکت هایی که در زمینه ERP فعالیت می کنند دغدغه های بسیاری دارند تعدادی از شرکت ها تولید کننده ی داخلی محسوب می شوند و بعضی به عنوان پیاده ساز یک راهکار خارجی شناخته می شوند و بعضی در حوزه نظارت و مشاور فعالیت دارند.

یکی از مهم ترین مسائلی که در حال حاضر  در کشور هست این است که اصلا ERP  چی هست با توجه به این که خیلی از شرکت ها درکشور مدعی بحث ERP  هستند در صورتی که هنوز تعریف جامعی و متفق القولی از ERP در بازار عرضه وجود ندارد و این موضوع باعث سوء تفاهم شده و به فضای کسب و کار لطمه می زند. ما قبلا در کارگروه ERP نظام صنفی با کمک دوستان تعریف اولیه ای از  ERP ارائه کردیم و به امضا تعداد قابل توجهی از شرکت ها رساندیم که براساس آن شرکت ها باید نرم افزاری را به عنوان ERP معرفی کنند که حداقل ویژگی هایی همچون فرآیندگرایی، یکپارچگی، امکان برنامه ریزی و تفکیک محیط پیاده سازی از محیط برنامه نویسی را داشته باشند و به روش ها یا Best Practices را در سازمان جاری سازند. این گونه استاندارد سازی ها کمک موثری به بهبود فضای کسب و کار خواهد کرد. این مباحث دغدغه هایی هست که باید در کارگروه ERP  رسیدگی شود .

یکی دیگر از مسایلی که شرکت های عرضه کننده با آن مواجه هستند بحث ارتباط با دولت است ارتباط با وزارت صنایع به عنوان صادرکننده پروانه تولید، ارتباط با معاونت فن اوری ریاست جمهوری به عنوان متولی شرکت های دانش بنیان، ارتباط با وزارت کار جهت تربیت و صیانت از نیروی کار، ارتباط با وزارت اقتصاد در مورد مسائل مالیاتی و امثال آن.

موضوع دیگر نیروی انسانی هست که بتواند در حوزه ERP کار کند و مفید باشد. متاسفانه در هیچ دانشگاهی نیروی کار مورد نیاز صنعت ERP تربیت نمی شود به این دلیل که یک تخصص بین رشته ای است. یک کارشناس در حوزه ERP  باید با مفاهیم مالی و بهای تمام شده آشنا باشد مفاهیم مهندسی صنایع مثل مهندسی محصول و برنامه ریزی را بداند با مفاهیم پایه نرم افزارهای سازمانی آشنا باشد تکنیک های استقرار سیستم را بداند قدرت تجزیه و تحلیل داشته باشد به روش ها را در صنایع مختلف بداند و توانایی مدیریت پروژه داشته باشد. تربیت نیروی انسانی که بتواند در ERP  مفید واقع شود و صیانت از نیروی انسانی به مجموعه صنف مربوط می شود و لازم است با دانشگاه ها و مراکز و مجتمع های آموزشی جهت تربیت نیروی انسانی لازم برای این صنعت و صنف ارتباط بگیریم. ما در این خصوص برنامه ویژه ای در دست بررسی داریم.

درارتباط مشتریان و بازار تقاضا هم ابهاماتی از نظر شکل و تعیین اسکوپ قرارداد وجود دارد که ما فکر می کنیم اگر بتوانیم اتاق فکری تشکیل دهیم و با نهادهای ذی ربط ارتباط بگیریم می تواند بر بازار ERP اثر مثبت داشته باشد.

سوال دوم : انتظار دارید در این کارگروه چه افرادی فعال باشند ؟

ما از تمام کسانی که در عرصه ERP فعالیت دارند استقبال می کنیم که در این کارگروه فعالیت کنند. فعالان حوزه ERP را می توان در ۳ گروه دسته بندی کرد. گروه اول شرکت هایی که تولید کننده داخلی ERP هستند. گروه دوم شرکت هایی که نقش پیاده ساز را برای راهکارهای خارجی دارند و گروه سوم شرکت هایی که نقش مشاور یا ناظر را دارند چه قبل از تعریف پروژه و چه در حین اجرای پروژه برای اینکه کارفرما بتواند انتخاب درستی داشته باشد و پروژه اش به درستی به سرانجام برسد. بین این سه گروهی تفاوت هایی وجود دارد که جزو پیچیدگی های کار ما در کارگروه محسوب می شود. بالاخره تولید کنندگان داخلی معمولا سرمایه گذاری زیادی در بخش تولید انجام داده اند دغدغه هایی دارند و کسانی که نماینده های شرکت های خارجی هستند نیزجنس دغدغه هایشان فرق می کند و مشاورین هم دغدغه های بخصوص خود را دارند. اینکه ما این افراد را چطور در کارگروه جمع کنیم و چه ساز و کاری داشته باشیم باید در عمل فکر کنیم به این دلیل که اگر گروه خیلی همگن نباشد و نا متجانس باشد ممکن است خروجی لازم را نداشته باشد. اینها بحث هایی است که به آن خواهیم پرداخت. البته ما تلاش خواهیم کرد که از بازار تقاضا هم نمایندگانی را به جلسات دعوت کنیم و از آن ها هم در راستای اهدافی که انجمن آشنا دنبال می کند کمک بگیریم.

سوال سوم : فعالیت های کارگروه به چه شکل خواهد بود  ؟

ما در محورهای مختلفی فعالیت خواهیم کرد بعنوان مثال میزگردهایی برگزار خواهیم کرد که افراد مختلف بیایند و حول موضوعات چالشی بحث کنند مثلا فرض بفرمایید بحث نیازهای بومی و اقلیمی کشور در حوزه ERP  از مباحثی هست که باید به آن پرداخته شود. بحث تامین نیروی انسانی قابل توجه است. تعریف ERP جزو مباحث چالشی است. یکی از مباحث مهم این است که پروژه هایی که در حوزه ERP اجرا شده را چگونه باید ارزیابی کرد و چطور باید صحه گذاشت که این پروژه موفق بوده یا خیر.  هر پروژه ای را باید براساس زمان مورد انتظار ، هزینه مورد انتظار و کیفیت مورد انتظار  باید بسنجیم. در ERP هم باید ببینیم چه پروژه ای موفق اجرا شده است و برای این منظور انتظارات و خواسته های متقاضیان ERP را با عرضه کنندگان هم فکر و هم جهت کنیم. در حال حاضر در بازار مباحث مختلفی وجود دارد که بعضا می گویند در ایران اصلا ERP  وجود ندارد و قابل اجرا نیست و یا ERP های خارجی در ایران قابل اجرا نیست این همه مواردی است که می تواند در این میزگرد مورد بررسی قرار گیرد .

از دیگر اقدامات این کارگروه شرکت در نمایشگاه ها برای معرفی بهتر صنعت ERP است. برگزاری نمایشگاه با حضور عرضه کنندگان و متقاضیان و دانشگاهیان و صاحب نظران برای معرفی بیشتر و درست ERP مدنظر  است.

طرحی که ما به صورت جدی روی آن کار خواهیم کرد تربیت نیروی انسانی هست که در واقع طرحی رو دنبال می کنیم که نیروی انسانی مورد نیاز را تربیت کنیم . ما معتقدیم از یک طرف  متاسفانه دانشگاه ها آن طور که مورد نیاز است نیرو تربیت نمی کند و از طرفی به شدت بازار نیازمند نیروهای توانا و کیفی در حوزه ERP  هست. اوضاع اشتغال که نیازمند توضیح نیست. ما دنبال طرحی هستیم و امیدواریم که وزارت کار و وزارت صنایع و بقیه نهادها همکاری کنند تا بتوانیم نیروی مناسب صنعت ERP را فراهم کنیم و با اجرای این طرح هم بتوانیم به اشتغال کمک کنیم و هم شرکت های فعال در حوزه ERP را توانمند سازیم.

سوال چهارم : عضویت در کارگروه به چه نحوی امکان پذیر است ؟

گرچه فعالیت های کارگروه عمومی و فراگیر است اما طبیعتا داوطلبان حضور در کارگروه باید قبلا عضو انجمن شرکت های نرم افزاری (آشنا) شده باشند.

سوال پنجم : آیا نکته یا مطلب دیگری است که بخواهید در انتها بیان فرمایید؟

به هر صورت معمولا این تلقی اشتباه وجود دارد که در دوره رکود پروژه های ERP به عنوان پروژه های فانتزی و غیرضروری مطرح هستند که از اولویت خارج می شوند در صورتی که در زمان رکود بهترین موقعیت است که شرکت ها به سازماندهی مجموعه خود و استقرار سیستم های مفید و موثر در مجموعه خود بپردازند. واقعا ERP در جامعه ما به درستی تعریف نشده و به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است. متاسفانه برخی از مدعیان ERP را به شکل ناصحیح و به عنوان راهکاری غیراقتصادی و پرمخاطره معرفی کرده اند در حالی که ERP یک سرمایه گذاری با نرخ بازگشت بسیار بالاست.

من معتقد هستم یه پروژه ERP وقتی موفق هست که در سازمان به شکل مطلوب راه اندازی شده باشه. شاید وظیفه اصلی ما در کارگروه اعاده حثیت از ERP  باشد. باید ERP را در بازار به شکل بهتری معرفی کنیم. متاسفانه بعضی از شرکت ها که رسما کار پکیچ انجام می دهند بسته های نرم افزاری خود را بعنوان ERP  عرضه می کنند که اینها را ما باید بتوانیم پالایش کنیم. بالاخره از ERP تعریف مشخص و حداقلی وجود دارد باید بتوانیم بازار عرضه رو ساماندهی کنیم و تعریف جامع و قابل قبولی از ERP ارائه دهیم. وظیفه اصلی کارگروه نشر حقایق و موقعیت ها و افزایش دانش اجتماعی در حوزه ERP  است که امیدواریم به این اهداف برسیم .    

دیدگاهتان را بنویسید

ملاحظه کنید

نشست آشنایی با کاربردهای سیستم برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) در صنایع تولید شیشه با همکاری انجمن شرکت های نرم افزاری (آشنا) و انجمن صنفی صنعت شیشه

نشست آشنایی با کاربردهای سیستم برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) در صنایع تولید شیشه با همکار…