Home آخرین اخبار انجمن آشنا مهندس اسماعیل زاده مدیر کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت ،معدن و تجارت

مهندس اسماعیل زاده مدیر کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت ،معدن و تجارت

مهندس اسماعیل زاده مدیر کل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت ،معدن و تجارت

مهندس اسماعیل زاده مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت ،معدن و تجارت :

شاهد هستیم که در شرکتها و بنگاهها و بسیاری از آنها از سیستم های جزیره ای استفاده می شود ، سیستم هایی که بهم ارتباط ندارد و این مسئله بحث عدم رقابت پذیری و ریسک های اقتصادی بالا را به همراه خود دارد که راه حل آنها استفاده از سیستم های مدیریت منابع سازمان یا ERP است .

به گزارش روابط عمومی انجمن آشنا ، ایشان پس از تسلیت حوادث اخیر کشور و ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان در سانحه هواپیمایی ، مقدم حاضرین   در همایش را گرامی داشت .

وی افزود :یکی از دفاتر تخصصی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات است که در خصوص توسعه صنعت فناوری اطلاعات و نرم افزار در کشور و همچنین گسترش کاربرد ابزارهای فناوری اطلاعات در شرکتها و بنگاههای تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.

در این خصوص تصمیم گرفتیم سلسله نشست هایی ترتیب بدهیم برای آشنایی هر چه بیشتر شرکتها و بنگاهها صنعتی با موارد مرتبط با فناوری اطلاعات است و این همکاری با انجمن شرکتهای نرم افزاری (آشنا) شروع کردیم و حدودا دو ماه پیش نشستی برگزار کردیم که با عنوان نقش داوری در قراردادهای تجاری بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت و این جلسه هم با بحث برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP در خدمت شما هستیم .

در حال حاضر در عصر انقلاب صنعتی چهارم هستیم و مباحث جددی مثل رایانش ابری ،Big Data، شبیه سازی ها و اینترنت اشیا و یکپارچه سازی سیستم ها مد نظر هست و مطرح شده که همه آنها بر پایه فناوری اطلاعات هست . اگر در شرکتها و صنایع بحث رقابت پذیری مطرح نباشد همان روش سنتی و قدیمی ادامه پیدا خواهد کرد و حتی انتهای آن حتما مجبور به نابودی آن شرکتها و صنایع خواهد شد اما اگر بخواهند ریسکهای اقتصادی خود راپایین بیاورند و در سراسر بازار جهانی رقابت پذیری بالایی داشته باشند باید از فناوری های نوین استفاده کنند و وارد مباحث انقلاب صنعتی چهارم شد . متاسفانه ما هنوز در انقلاب صنعتی سوم هستیم و قدمهای جدی را در انقلاب صنعتی چهارم بر نداشتیم و این قدم ها همچون هوشمندسازی، هوش مصنوعی ، بر پایه اطلاعات موجود در شرکتها باید باشد و شاهد هستیم که در شرکتها و بنگاهها و بسیاری از آنها از سیستم های جزیره ای استفاده می شود ، سیستم هایی که بهم ارتباط ندارد و این مسئله بحث عدم رقابت پذیری و ریسک های اقتصادی بالا را به همراه خود دارد که راه حل آنها استفاده از سیستم های مدیریت منابع سازمان یا ERP است .

این مسئله باید با فرهنگ سازی بیشتر فراگیر شود و خوشبختانه شرکتهای نرم افزاری بسیاری در این حوزه در کشور ما فعالیت دارند و تعداد زیادی از آنها هم از وزارت صنعت ، معدن و تجارت پروانه بهره برداری دریافت کرده اند . بدنیست که بدانید در حال حاضر ۲۴۰ شرکت در کشور ما هستند که پروانه برداری از وزارت صنعت دریافت کرده اند . شرکت نرم افزاری را خدمتتان می گویم و در صنعت نرم افزار کشور ، سرمایه ای بالغ بر ۲۷۰۰ میلیار تومان شرکتها دارند و ۲۴ هزار نفر پرسنل متخصص آی تی در آنها مشغول بکار هستند . دریافت این پروانه به منزله رعایت کلیه اصول مهندسی نرم افزار در محصولات نرم افزاری آنهاست .

بدنیست از این فرصت استفاده کنم و یکی از پروژه های اولویت داره وزارت صنعت با عنوان طرح توانمندی سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار با نام مخفف تاپ را خدمتتان معرفی کنم . در این پروژ] به دنبال اعلام نیاز های فناورانه واحد های تولیدی و صنعتی واحدهای تولیدی موثر و فعال دانشجویان ترم آخر و اساتید دانشگاهها برای حل آن نیازها هستیم و همچنین بکارگیری مشمولان خدمت سربازی با حداقل مدرک کارشناسی در واحدهای تولیدی .

این سامانه با آدرس اینترنتی www.iranetop . ir  در دسترس هست و با مجوزهایی که از ستاد کل نیروهای مسلح است در سال آینده قادر خواهیم بود که دانشجویان کشور کارشناسی و بالاتر را پس از فراغت از تحصیل مشمول خدمت مقدس سربازی می شوند به شرکتها و بنگاهها برای کار معرفی کنیم .

امیدوارم از این نشست استفاده مطلوبی ببرید و تشکر می کنم از معاونت های محترم امور صنایع ، معادن ، دفاتر تخصصی وزارت صنعت که با ما همکاری کردند و همچنین همکاران خودم و همچنین تشکر می کنم از انجمن شرکتهای نرم افزاری (آشنا) که عملیات اجرایی جهت برگزاری بهینه این نشست را بر عهده گرفتند و تشکر می کنم از تشکل های مردم نهاد ،اتحادیه ها و نمایندگان آنها که در این سالن تشریف دارند خصوصا انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران که در اطلاع رسانی و دعوت از بنگاههای صنعتی و معدنی با ما همکاری خیلی خوبی داشتند و در آخر مجدد تشکر می کنم از شما سروران گرامی .

ملاحظه کنید

☑️تفاهم‌نامه‌ی مشترک میان نصر تهران و انجمن آشنا – یک صدایی فعالان صنفی صنعت نرم افزار

نشست مشترکی بین هیئت‌مدیره انجمن آشنا و هیئت‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران …